Rzeźba górnika z 1916 roku, która była ozdobą Placu Magistrackiego w ówczesnym Waldenburgu, powróciła na swoje miejsce. Choć przez parę godzin wałbrzyszanie mogli obserwować drewniany postument, który stanął przed budynkiem ratusza. Na początku XX wieku, złoty gwóźdź wbił w niego burmistrz miasta oraz Książę Hans Heinrich XV von Pless. Oprócz górnika, na placu stanęło również 12 tablic pamiątkowych, pokazujących jak wyglądało to miejsce na początku XX wieku. Organizacją całego przedsięwzięcia zajęła się Fundacja Księżnej Daisy von Pless, której misją jest propagowanie historii związanej z regionem. Chce ona przybliżyć mieszkańcom miasta wizerunek Wałbrzycha sprzed lat oraz zachęcić by włączyli się oni w projekt modernizacji placu. - Chcemy żeby Wałbrzyszanie mieli coś do powiedzenia. Powstał zatem adres mailowy: plac@walbrzych. eu, na który można wysyłać swoje sugestie związane z jego modernizacją – tłumaczy Mateusz Mykytyszyn, Prezes Fundacji. – Mamy nadzieję, że to miejsce stanie się na powrót ulubionym przez wałbrzyszan zakątkiem. – dodaje organizator. Plac ma zostać poddany gruntownej modernizacji w 2013 roku. Został on objęty wsparciem w ramach drugiego etapu programu rewitalizacji miasta. Oczywiście nad koncepcją nowej odsłony placu czuwa konserwator zabytków. - Doszliśmy do wniosku, że najwartościowszy pod względem historycznym jest wygląd z początku XX wieku. Plac miał wtedy rondo ze ścieżkami odchodzącymi do narożników. Była również w jego centrum ośmioboczna fontanna oraz nieco skromniejsze nasadzenia zieleni – wymienia Aleksandra Licimińska z wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu.
Nie wiadomo na razie co po modernizacji miałoby się stać ze sławną fontanną na Placu Magistrackim. Pomnik roznegliżowanej kobiety, stała się ulubieńcem wielu mieszkańców oraz wałbrzyskich gołębi. Jest również znakiem rozpoznawczym placu. - To nie jest jakaś „goła baba”, tylko współczesna rzeźba stworzona przez Aleksandra Zamorskiego w 1978 roku - podkreśla Mateusz Mykytyszyn – Wierzymy, że znajdzie się dla niej miejsce i nie zniknie z pejzażu miasta. – mówi prezes fundacji. Główną atrakcją wystawy był jednak postument Górnika, którzy w 1916 roku stanął na Placu Magistrackim. Rzeźba została stworzona, by pomóc rodzinom zmarłym podczas I Wojny Światowej gwarkom. Każdy obywatel miasta mógł wykupić honorowy, szlachetny lub pospolity gwóźdź, poczym wbić go w drewniany postument. W ten sposób udało się zebrać 21 tysięcy marek. Figura zachowała się do dzisiaj i należy do Gminnego Zespół Szkół nr 2 im. Gwarków Dolnośląskich w Wałbrzychu. Z Palcu Magistrackiego zniknęła w 1920 roku. - Najpierw przeniesiono go do Muzeum, gdzie stał do końca II Wojny Światowej. W 1945 roku trafił z kolei do kopalni „Victoria” i pozostał aż do jej zamknięcia. Następnie stał się własnością Zespołu Szkół nr 1, a w 2004 roku trafił do nas – tłumaczy Justyna Stoicka, uczennica ZS nr 2 w Wałbrzychu. Red.
źródło: 30minut
Dni Wałbrzycha i Targi Nieruchomości to najważniejsze wydarzenia w nadchodzący weekend 26-28 maja na terenie wałbrzyskiej Starej Kopalni.
czytaj więcejStara Kopalnia w Wałbrzychu pokazała swoje wnętrza i przyciągnęła atrakcyjnym programem. Za nami Wałbrzyska Noc Muzeów.
czytaj więcej20 maja 2023r. (sobota) zapraszamy na Wałbrzyską Noc Muzeów. Poniżej znajduje się lista atrakcji przygotowanych na ten wyjątkowy wieczór:
- STARA KOPALNIA
- WAŁBRZYSKA GALERIA SZTUKI BWA
- MUZEUM PORCELANY
- EWANGELICKI KOŚCIÓŁ ZBAWICIELA
- Z wielkim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pana Grzegorza Zalewskiego. Był on honorowym Prezesem Stowarzyszenia Górnicza Pamięć, przewodniczącym budowy Pomnika Pamięci Górnictwa Wałbrzyskiego, współautorem Karczm Piwnych, autorem tekstów. Łączymy się w bólu z rodziną. Cześć Jego Pamięci - napisali pracownicy Starej Kopalni na swoim profilu społecznościowym.
czytaj więcejWe wtorek, 4 kwietnia odbyło się spotkanie z przewodniczkami i przewodnikami turystycznymi z Dolnego Śląska oraz Opolszczyzny. Do Starej Kopalni w Wałbrzychu przybyło blisko 70 przewodników i przewodniczek! Była to pierwsza edycja branżowego wydarzenia, które ma odbywać się cyklicznie.
czytaj więcej