Wałbrzych znany był wcześniej, jako znakomicie się rozwijające Zagłębie Węglowe, które tętniło życiem. W górnictwie zatrudnienie znalazło ponad 20 tysięcy osób. Każdego roku 4 grudnia obchodzone było święto Barburki. W Wałbrzychu już od godziny szóstej rano rozpoczynały przemarsz górnicze orkiestry, które grały skoczne marsze. Tego wyjątkowego dnia zasłużeni pracownicy górnictwa otrzymywali odznaczenia państwowe i resortowe, a w godzinach popołudniowych górnicy balowali do rana. Miasto było bogate, a Wałbrzyszanie nie byli pozbawieni pracy. W 1990 roku Wałbrzych liczył 140 tysięcy mieszkańców, gdzie tylko w samym przemyśle górniczym zatrudnionych było ponad 20 tysięcy osób. W kopalni Wałbrzych pracę znalazło 6 tysięcy ludzi, w Kopalni Victoria pracowało 5.5 tysiąca, a w kopalni Thorez 5 tysięcy.
Natomiast kilka tysięcy osób zatrudnionych było przez firmy świadczące usługi na rzecz górnictwa. Za największe tego rodzaju zakłady uważano: Przedsiębiorstwo Robót Górniczych i Dolnośląskie Zakłady Urządzeń Górniczych. Kiedy w 1990 roku podjęto decyzję o likwidacji Dolnośląskiego Zagłębia Węglowego to wszystko zaczęło się zmieniać w błyskawicznym tempie. W ciągu ośmiu lat zamknięto wałbrzyskie kopalnie. Nie została także otwarta nowoczesna kopalnia Kopernik, która mogła przynosić zyski ponad sto lat. Górnicy zostali pozbawieni pracy. Rozwiązaniem w tej sytuacji miała być powstająca w tym czasie Wałbrzyska Strefa Ekonomiczna. Jednak nie była w stanie zapobiec rosnącemu bezrobociu, ponieważ zakłady tam powstające nie posiadały tak dużej ilości miejsc pracy. Znaczna część mieszkańców wyemigrowała za granicę w poszukiwaniu zatrudnienia lub znalazła pracę na Górnym Śląsku. Wszystko zostało w krótkim czasie zniszczone łącznie ze szkolnictwem górniczym, co tworzono ponad pięćset lat. Według badań geologicznych Wałbrzych i jego okolice bogate są w złoża najwyższej klasy węgla antracytowego. Zdaniem wielu ekspertów podjęta decyzja o likwidacji kopalń była pochopna i niepotrzebna. Obecnie Wałbrzych jest jednym z najbiedniejszych miast w Polsce, gdzie bezrobocie jest coraz większe.
Dni Wałbrzycha i Targi Nieruchomości to najważniejsze wydarzenia w nadchodzący weekend 26-28 maja na terenie wałbrzyskiej Starej Kopalni.
czytaj więcejStara Kopalnia w Wałbrzychu pokazała swoje wnętrza i przyciągnęła atrakcyjnym programem. Za nami Wałbrzyska Noc Muzeów.
czytaj więcej20 maja 2023r. (sobota) zapraszamy na Wałbrzyską Noc Muzeów. Poniżej znajduje się lista atrakcji przygotowanych na ten wyjątkowy wieczór:
- STARA KOPALNIA
- WAŁBRZYSKA GALERIA SZTUKI BWA
- MUZEUM PORCELANY
- EWANGELICKI KOŚCIÓŁ ZBAWICIELA
- Z wielkim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pana Grzegorza Zalewskiego. Był on honorowym Prezesem Stowarzyszenia Górnicza Pamięć, przewodniczącym budowy Pomnika Pamięci Górnictwa Wałbrzyskiego, współautorem Karczm Piwnych, autorem tekstów. Łączymy się w bólu z rodziną. Cześć Jego Pamięci - napisali pracownicy Starej Kopalni na swoim profilu społecznościowym.
czytaj więcejWe wtorek, 4 kwietnia odbyło się spotkanie z przewodniczkami i przewodnikami turystycznymi z Dolnego Śląska oraz Opolszczyzny. Do Starej Kopalni w Wałbrzychu przybyło blisko 70 przewodników i przewodniczek! Była to pierwsza edycja branżowego wydarzenia, które ma odbywać się cyklicznie.
czytaj więcej