sowie

Historia górnictwa, kopalnie węgla, górnictwo w Wałbrzychu i okolicach

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2009-01-26 09:35

Ostatni komentarz: ludzie uwaqżajcie na ta firme
dodany: 2009.04.05 20:33:35
przez: perla
czytaj więcej
Likwidacja wałbrzyskich kopalń
2014-08-11 11:48


Wałbrzych znany był wcześniej, jako znakomicie się rozwijające Zagłębie Węglowe, które tętniło życiem. W górnictwie zatrudnienie znalazło ponad 20 tysięcy osób. Każdego roku 4 grudnia obchodzone było święto Barburki. W Wałbrzychu już od godziny szóstej rano rozpoczynały przemarsz górnicze orkiestry, które grały skoczne marsze. Tego wyjątkowego dnia zasłużeni pracownicy górnictwa otrzymywali odznaczenia państwowe i resortowe, a w godzinach popołudniowych górnicy balowali do rana. Miasto było bogate, a Wałbrzyszanie nie byli pozbawieni pracy. W 1990 roku Wałbrzych liczył 140 tysięcy mieszkańców, gdzie tylko w samym przemyśle górniczym zatrudnionych było ponad 20 tysięcy osób. W kopalni Wałbrzych pracę znalazło 6 tysięcy ludzi, w Kopalni Victoria pracowało 5.5 tysiąca, a w kopalni Thorez 5 tysięcy.


Natomiast kilka tysięcy osób zatrudnionych było przez firmy świadczące usługi na rzecz górnictwa. Za największe tego rodzaju zakłady uważano: Przedsiębiorstwo Robót Górniczych i Dolnośląskie Zakłady Urządzeń Górniczych. Kiedy w 1990 roku podjęto decyzję o likwidacji Dolnośląskiego Zagłębia Węglowego to wszystko zaczęło się zmieniać w błyskawicznym tempie. W ciągu ośmiu lat zamknięto wałbrzyskie kopalnie. Nie została także otwarta nowoczesna kopalnia Kopernik, która mogła przynosić zyski ponad sto lat. Górnicy zostali pozbawieni pracy. Rozwiązaniem w tej sytuacji miała być powstająca w tym czasie Wałbrzyska Strefa Ekonomiczna. Jednak nie była w stanie zapobiec rosnącemu bezrobociu, ponieważ zakłady tam powstające nie posiadały tak dużej ilości miejsc pracy. Znaczna część mieszkańców wyemigrowała za granicę w poszukiwaniu zatrudnienia lub znalazła pracę na Górnym Śląsku. Wszystko zostało w krótkim czasie zniszczone łącznie ze szkolnictwem górniczym, co tworzono ponad pięćset lat. Według badań geologicznych Wałbrzych i jego okolice bogate są w złoża najwyższej klasy węgla antracytowego. Zdaniem wielu ekspertów podjęta decyzja o likwidacji kopalń była pochopna i niepotrzebna. Obecnie Wałbrzych jest jednym z najbiedniejszych miast w Polsce, gdzie bezrobocie jest coraz większe.
 



Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: