Ryszard Grzybowski był profesjonalistom, prezesem klubów sportowych i zasłużonym dyrektorem kopalni Victoria. Urodził się 30 czerwca 1934 roku we Francji, gdzie z rodziną po II Wojnie Światowej zamieszkał na Dolnym Śląsku w Jugowie. Do szkoły podstawowej i Liceum Ogólnokształcącego uczęszczał w Nowej Rudzie.
W 1957 roku ukończył Politechnikę Śląsku w Gliwicach na wydziale Górnictwa. Otrzymał tam tytuł magistra inżyniera eksploatacji podziemnej złóż. Naukę kontynuował w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Studia podyplomowe w zakresie ekonomii przedsiębiorstw ukończył w 1981 roku. Dwadzieścia lat pracował w kopalni w Nowej Rudzie. Rozpoczął tam pracę w 1956 roku w charakterze nadgórnika, a skończył tam swoją karierę w 1976 roku, jako zawiadowca pola Słupiec. W tym samym roku przeniósł się do Wałbrzycha, gdzie przez trzy lata pełnił funkcję inżyniera kopalni Thorez. Następnie zajmował stanowiska kierownicze w Dolnośląskim Zjednoczeniu Przemysłu Węglowego. Dalszy rozwój zawodowy Grzybowskiego przypada w latach 1982-1989. Piastował tam najpierw funkcję naczelnego inżyniera, a później objął stanowisko dyrektora kopalni Victoria. Tego samego roku, kiedy rząd polski podjął decyzję o likwidacji wałbrzyskich kopalni, Ryszard Grzybowski odszedł na emeryturę. Było to w lipcu 1990 roku. Dzięki niemu zrealizowanych było trzynaście projektów racjonalizatorskich i dokonany został jeden wynalazek. Za wybitne osiągnięcia naukowo-badawcze uzyskał nagrodę III stopnia Ministra Górnictwa i Energetyki. Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł 9 listopada 2012 roku. Ryszard Grzybowskie przez trzydzieści cztery lata swojej pracy związany był z przemysłem górniczym. Do końca życia nie pogodził się z likwidacją kopalni, co było dla niego wielkim ciosem. Z tego powodu odczuwał ogromny żal i ból.
W ostatni weekend lipca w Zagórzu-Śląskim w Akwarium odbyła się Ogólnopolska Giełda Minerałów.
czytaj więcejJuż w najbliższą sobotę 3 czerwca odbędą się Biegi Szlakiem Riese. Start półmaratonu o godz. 10:00, historyczna dycha o godz. 10:30 z Parku Jordanowskiego w Głuszycy. Miłośników biegania i historii zachęcamy do udziału w wydarzeniu!
czytaj więcejDni Wałbrzycha i Targi Nieruchomości to najważniejsze wydarzenia w nadchodzący weekend 26-28 maja na terenie wałbrzyskiej Starej Kopalni.
czytaj więcejStara Kopalnia w Wałbrzychu pokazała swoje wnętrza i przyciągnęła atrakcyjnym programem. Za nami Wałbrzyska Noc Muzeów.
czytaj więcej20 maja 2023r. (sobota) zapraszamy na Wałbrzyską Noc Muzeów. Poniżej znajduje się lista atrakcji przygotowanych na ten wyjątkowy wieczór:
- STARA KOPALNIA
- WAŁBRZYSKA GALERIA SZTUKI BWA
- MUZEUM PORCELANY
- EWANGELICKI KOŚCIÓŁ ZBAWICIELA