sowie

Historia górnictwa, kopalnie węgla, górnictwo w Wałbrzychu i okolicach

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2009-01-26 09:35

Ostatni komentarz: ludzie uwaqżajcie na ta firme
dodany: 2009.04.05 20:33:35
przez: perla
czytaj więcej
Dzieje kopalni węgla kamiennego Julia
2014-08-11 11:49

Od XVI wieku na obszarze wiejskim Biały Kamień istniały kopalnie, nieposiadające nazwy własnej. Ze względu na ustanowione prawo górnicze z 1769 roku wszystkie kopalnie musiały zostać oznakowane. W związku z wydanym prawem kopalnia na terenie Białego Kamienia otrzymała nazwę Fuchs, którą posiadała do 1945 roku. Powstała ona w wyniku połączenia 15 małych kopalń. W latach I Wojny Światowej eksploatowano węgiel na II, III i IV poziomie wydobywczym. W tym czasie ukończono wcześniej podjęte prace inwestycyjne, które związane były z rozbudową urządzeń wyciągowych. Poprawione zostały między innymi warunki higieniczno-sanitarne pracowników górnictwa i uległ pogłębieniu szyb Ida. Po wojnie wprowadzono ośmiogodzinny dzień pracy w systemie trzyzmianowym. Kiedy w tym czasie kopalnia została przejęta przez administrację polską, przybrała nazwę Julia, gdzie we wrześniu 1945 roku zatrudnionych tam było 56 Polaków.


Z tego 40 osób pracowało w charakterze pracownika umysłowego, a 16 osób zatrudnionych było na stanowiskach robotniczych. Jednak pod koniec roku liczba zatrudnionych pracowników znacznie wzrosła. Od 1946 roku kopalnia przybrała nazwę Biały Kamień. Na pamiątkę przywódcy francuskiej partii komunistycznych nazwano ją Thorez. Miało to miejsce w 1950 roku. Eksploatacja węgla początkowo odbywała się metodą odkrywkową, która była metodą prymitywną. Ze względu na problemy z odwadnianiem złoża i teren górzysty zaczęto stosować proces wydobywania węgla sztolniowy. W XIX stuleciu z powodu zanikającego węgla na poziomie sztolniowym rozpoczęto eksploatację metodą głębinową. W ostatnich latach swojej działalności kopalnia od 1993 roku powróciła do nazwy Julia. Przestała prowadzić wydobywanie węgla we wrześniu 1996 roku. Wykonywane były tylko ostatnie prace likwidacyjne wyrobiska górnicze. Po pięciu stuleciach kopalnia zakończyła swoją działalność. W budowlach powierzchniowych utworzono Muzeum Przemysłu i Techniki w Wałbrzychu, a obecnie przekształcone na Park Wielokulturowy o nazwie Stara Kopalnia. Po ukończeniu prac rewitalizacyjnych obiekt będzie udostępniony do zwiedzania, co zwiększy atrakcyjność regionu wałbrzyskiego.



Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: