Wałbrzych znany był z eksploatacji węgla i rozwiniętego przemysłu górniczego. Kopalnia Victora utworzona została1892 roku w wyniku połączenia trzech kopalń. Otrzymała ona taką samą nazwę, jak gwarectwo Vereinigte Glückhilf-Friedenshoffnung , które powstało w 1890 roku. W 1928 roku kopalnię przejęła spółka, nosząca nazwę Niederschlesische Bergbau AG Waldenburg. W1945 roku otrzymała nazwę Victoria, co miało związek z szybem wydobywczym. W maju tego samego roku spadło tam wydobycie węgla kamiennego podobnie, jak w pozostałych kopalniach wałbrzyskich. Sytuacja ta spowodowana była przejęciem przemysłu węglowego przez władze polskie. Jednak już od czerwca tego samego roku zaczęto wydobywać coraz więcej złóż kopalnych. W latach tych produkcja była hamowana trudnościami ze zbytem węgla, spowodowanymi brakiem taboru kolejowego. Głównym powodem było zniszczenie linii komunikacyjne w wyniku działań wojennych. Do wydobywania węgla brakowało niezbędnego sprzętu i maszyn, które jeszcze nie produkowano w tym czasie w Polsce, dlatego sprowadzano je z zagranicy. Po pewnym czasie w ojczystym kraju rozpoczęto produkcję urządzeń wydobywczych. Wydłużono czas pracy i kazano pracować w niedzielę, żeby w ten sposób zwiększyć produkcję. W 1984 roku rozpoczęto budowę szybu, którego nazwano Kopernik. Wykonano prace w 80%, między innymi powstała sztolnia o głębokości 1000 metrów. Inwestycja do 1989 wyniosła ponad siedem mld złotych. Z połączenia trzech wałbrzyskich kopalń miała powstać nowa kopalnia, obsługiwana przez szyb wentylacyjny Kopernik, który pracował już nie tylko dla Victorii, ale również dla kopalni Wałbrzych. Podjęta decyzja o likwidacji kopalni, spowodowała zasypanie „Kopernika”. Unieruchomienie Victorii nastąpiło w 1994 roku. Stała się ona zabytkowym obiektem w dzielnicy Sobięcin, upamiętniającym rozkwit górnictwa w Wałbrzychu.
W ostatni weekend lipca w Zagórzu-Śląskim w Akwarium odbyła się Ogólnopolska Giełda Minerałów.
czytaj więcejJuż w najbliższą sobotę 3 czerwca odbędą się Biegi Szlakiem Riese. Start półmaratonu o godz. 10:00, historyczna dycha o godz. 10:30 z Parku Jordanowskiego w Głuszycy. Miłośników biegania i historii zachęcamy do udziału w wydarzeniu!
czytaj więcejDni Wałbrzycha i Targi Nieruchomości to najważniejsze wydarzenia w nadchodzący weekend 26-28 maja na terenie wałbrzyskiej Starej Kopalni.
czytaj więcejStara Kopalnia w Wałbrzychu pokazała swoje wnętrza i przyciągnęła atrakcyjnym programem. Za nami Wałbrzyska Noc Muzeów.
czytaj więcej20 maja 2023r. (sobota) zapraszamy na Wałbrzyską Noc Muzeów. Poniżej znajduje się lista atrakcji przygotowanych na ten wyjątkowy wieczór:
- STARA KOPALNIA
- WAŁBRZYSKA GALERIA SZTUKI BWA
- MUZEUM PORCELANY
- EWANGELICKI KOŚCIÓŁ ZBAWICIELA