sowie

Historia górnictwa, kopalnie węgla, górnictwo w Wałbrzychu i okolicach

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2009-01-26 09:35

Ostatni komentarz: ludzie uwaqżajcie na ta firme
dodany: 2009.04.05 20:33:35
przez: perla
czytaj więcej
Kopalnia węgla w okolicach Nowej Rudy
2014-08-11 11:50

Przed II Wojną Światową dobrze prosperowała kopalnia Wacław w Miłkowie, powiecie kłodzkim, która należała do najnowocześniejszych kopalń w Dolnośląskim Zagłębiu Węglowym. Po pamiętnym wypadku w 1931 roku, podczas którego zginęło 151 górników, kopalnia w niedługim czasie zakończyła swoją działalność. Z powodu długów ograniczyła wydobycie złóż o70%, co spowodowało minimalny zysk. Nierentowność kopalni doprowadziła do jej zamknięcia, w konsekwencji którego została zalana wodą. W Nowej Rudzie węgiel eksploatowany był do lat dziewięćdziesiątych XX stulecia. Po tym okresie powiat kłodzki podobnie, jak wałbrzyski stracił swoją pozycję w województwie dolnośląskim. W listopadzie 2013 roku wysunięto propozycję otwarcia kopalni węgla koksującego w okolicach Nowej Rudy.


Pierwsze odwierty miały miejsce tego samego roku w miejscowości Ludwikowice Kłodzkie. Przeprowadzone zostały w celu potwierdzenia bogactwa wysokiej jakości złoża. Inwestorem kopalni zostanie australijska grupa kapitałowa Balamara, która zdobyła koncesje na prace poszukiwawcze. Według Balamara złoża węgla koksującego mogą nawet przekroczyć 100 mln ton. Szacunkowo oceniono wydobycie rocznie w granicach 1,5 mln ton węgla. Powstająca inwestycja może przekroczyć 100 mln dolarów i jej budowa potrwa około trzech lat. Istniejące szyby będą częściowo wykorzystane przez inwestora. Węgiel koksujący to wyjątkowe złoże, które zostanie wydobywane w celu produkcji koksu, wykorzystanego do wyrobu stali w przemyśle hutniczym. W kopalni będzie mogło pracować około dwa tysiące osób, co poprawi obecną sytuację powiatu kłodzkiego. Na dzień dzisiejszy bezrobocie dochodzi tam do 30%. Władze powiatu kłodzkiego nie potrafią ukryć zadowolenia z realnej szansy wznowienia wydobywania węgla w okolicach Nowej Rudy.



Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: