Wydobycie węgla w Nowej Rudzie zakończono z tych samych powodów co w Wałbrzychu i całym zagłębiu - miało to być nieopłacalne. Od kilku lat Andrzej Zibrow przekonuje, że z użyciem nowych technologii można uruchomić na nowo przemysł górniczy, który będzie przynosił zyski.
Jest tu specyficzny typ węgla - koksujący. W oparciu o wykaz surowców krytycznych Unii Europejskiej jest on strategoczny dla rozwoju przemysłu metalurgicznego. Ten węgiel kosztuje dziś ponad 200 dolarów za tonę. Przy tym węgiel energetyczny jest o połowę tańszy. Te gatunki, które tu mamy są bardzo poszukiwane i niezbędne w przemyśle do wytopu stali - twierdzi Andrzej Zibrow, dyrektor generalny Coal Holding Sp. z o.o.
Ciężar inwestycji wzięła na siebie Grupa Kapitałowa Balamara. Jej współwłaściciel Derek Lenartowicz w ubiegłym roku w wywiadzie dla portalu wnp.pl mówił, że w projekt zainwestowano już około 35 milionów złotych. Przed tygodniem natomiast wykonano kolejny krok milowy.
- Projekt KWK Nowa Ruda jest już na końcowym etapie realizacji. Został złożony wniosek o wydanie koncesji na eksploatację złoża w rejonie Nowej Rudy. Żeby dojść do tego etapu trzeba było wykonać po drodze wiele zadań, opracować dokumentację geologiczną, wykonać odwierty, zmienić miejscowe plany zagospodarowania, opracować projekt zagospodarowania złoża i najważniejszy dokument - raport oddziaływania na środowisko i uzyskać decyzję środowiskową - mówi Andrzej Zibrow.
Po drodze inwestycja napotykała wiele trudności, w tym zmieniające się prawo, przez co wiele dokumentów należało opracowywać od nowa. Teraz na rozpatrzenie oczekuje jeden z ważniejszych wniosków i jeśli decyzja będzie pozytywna inwestycja może ruszyć już całkiem niedługo.
- Tego typu decyzje są skomplikowane i w oparciu o prawo górnicze i geologiczne mogą potrwać do roku czasu. Jeśli decyzja zapadnie to kolejnym krokiem będzie już budowa kopalni. Wtedy też ruszą wszystkie prace projektowe, bo dotychczas opieraliśmy się o pewne koncepcje. Pierwszą łopatę chcielibyśmy wbić na wiosnę przyszłego roku - deklaruje Zibrow.
Optymistyczny plan zakłada stworzenie nawet 1000 miejsc pracy w samej kopalni oraz nawet cztery, pięć razy tyle w przemyśle wokół całego przedsięwzięcia. Sama budowa miałaby potrwać kilka lat. Koszt to nawet kilkaset milionów złotych.
W ostatni weekend lipca w Zagórzu-Śląskim w Akwarium odbyła się Ogólnopolska Giełda Minerałów.
czytaj więcejJuż w najbliższą sobotę 3 czerwca odbędą się Biegi Szlakiem Riese. Start półmaratonu o godz. 10:00, historyczna dycha o godz. 10:30 z Parku Jordanowskiego w Głuszycy. Miłośników biegania i historii zachęcamy do udziału w wydarzeniu!
czytaj więcejDni Wałbrzycha i Targi Nieruchomości to najważniejsze wydarzenia w nadchodzący weekend 26-28 maja na terenie wałbrzyskiej Starej Kopalni.
czytaj więcejStara Kopalnia w Wałbrzychu pokazała swoje wnętrza i przyciągnęła atrakcyjnym programem. Za nami Wałbrzyska Noc Muzeów.
czytaj więcej20 maja 2023r. (sobota) zapraszamy na Wałbrzyską Noc Muzeów. Poniżej znajduje się lista atrakcji przygotowanych na ten wyjątkowy wieczór:
- STARA KOPALNIA
- WAŁBRZYSKA GALERIA SZTUKI BWA
- MUZEUM PORCELANY
- EWANGELICKI KOŚCIÓŁ ZBAWICIELA