sowie

Historia górnictwa, kopalnie węgla, górnictwo w Wałbrzychu i okolicach

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2009-01-26 09:35

Ostatni komentarz: ludzie uwaqżajcie na ta firme
dodany: 2009.04.05 20:33:35
przez: perla
czytaj więcej
Piesze wędrówki w okolicach Pieszyc
2022-12-06 13:06

Pieszyce to miejscowość położona u podnóża Gór Sowich. To świetne miejsce wypadowe do pieszych wędrówek i nie tylko! Gmina należy to STREFY MTB SUDETY, jest więc tu wiele malowniczych tras rowerowych, a zimą narciarze na biegówkach mogą korzystać z ratrakowanych tras biegowych.


Co warto zwiedzić w okolicach Pieszyc? Najbardziej charakterytycznym pod względem turystyki punktem jest Wielka Sowa z wieżą widokową na szczycie, wysoką na 25 m. Wstęp na wieżę jest płatny, a w obecnej chwili trwają prace remontowe. Na Wielką Sowę można dojść z Pieszyc przez Rościszów lub Kamionki, albo dojechać samochodem na Przełęcz Jugowską lub Walimską, a stąd już pieszo na szczyt. Szlaki piesze są w większości łagodne i dostosowane do turystyki rodzinnej. Czerwony szlak rowerowy jest jednak przeznaczony dla rowerzystów zaawansowanych, z dobrą kondycją.

 

Wielka Sowa stanowi centrum Parku Krajobra­zowego Gór Sowich. Góry Sowie należą do najatrak­cyjniejszych terenów w województwie dolnośląskim. Przyciągają czystym powietrzem, pięknymi krajobra­zami, bogatą florą i fauną, ciszą, szlakami turystycz­nymi i ścieżkami rowerowymi oraz mikroklimatem o walorach zdrowotnych.

 

Na terenie gminy znajduje się wiele zabytków architektury. Do najcenniejszych należą: pałac barokowy z XVIII wieku w Pieszycach, pałac barokowo - klasycystyczny z XVIII w. w Rościszowie oraz kościoły: św. Jakuba, św. Antoniego, św. Aniołów Stróżów w Kamionkach, św. Bartłomieja w Rościszowie i św. Jana Nepomucena w Piskorzowie. Największą atrakcją turystyczną gminy Pieszyce jest jednak ponad 100-letnia wieża widokowa na Wielkiej Sowie, która jest także symbolem całych Gór Sowich.

 

Co roku w gminie odbywają się m.in.: Jarmark Wielkanocny i Bożonarodzeniowy, Dni Pieszyc, Kino Plenerowe w parku, Zawody MTB o Puchar Burmistrza Miasta Pieszyce, Góry Sowie UpHill, czyli wjazd z Pieszyc na Przełęcz Jugowską na nartorolkach oraz liczne rajdy samochodowe, które na stałe wpisały się w krajobraz Gór Sowich.

 

Niedaleko Rościszowa, idąc z Pieszyc po lewej stro­nie drogi, znajduje się góra Grodzisko (535 m n.p.m.), na której archeolodzy odkryli ślady rozległej warowni, z podwójnym wałem i fosą z drugiej połowy XIII w.

 

Idąc lub jadąc dalej mijamy po prawej stronie eklektyczno-secesyjny budynek sanatorium z 1898 r. Nie opo­dal możemy obejrzeć malowniczo położony i otoczony drzewami kościółek pw. Św. Bartłomieja, z końca XV w., przebudowany w XVIII w., o wystroju barokowym.

 

Barokowo-klasycystyczny jest też pałac z XVIII w., otoczony starym parkiem. Obecnie siedziba ośrodka wypoczynkowego Kasztel.

 

Wyruszając z Rościszowa szlakiem zielonym w kierunku Lasocina przechodzimy obok gospodarstwa agroturystycznego „Cicha Woda" w Lasocinie. Można tu złowić pstrąga, obejrzeć minizoo z lamami i papuga­mi, zjeść, odpocząć i przenocować. Dalej wspinamy się w górę strumienia, do węzła szlaków na polanie Stara Jodła. Stąd szlakiem żółtym i czerwonym albo żółtym i niebieskim wchodzimy na jeden z najciekawszych punktów widokowych w Sudetach - Wielką Sowę.

 

Natomiast w Kamionkach obejrzeć można kościół pw. Aniołów Stróżów z XVIII w., z krzyżem pokutnym wmurowanym w ścianę.

 

Teren Kamionek zasługuje na uwagę ze względu na licznie występują­ce tu ślady po dawnym górnictwie. Około kilometra na północ od ko­ściółka odnaleźć można pozostałości po kopalni srebra. Położoną na zboczach Kokotnej Łąki (802 m n.p.m.) wielopoziomową kopalnię „Augusta" uznano za jedną z najpiękniejszych w Sudetach.

 

Stoki gór Czyżyka (555 m n.p.m.) i Błyszcza (637 m n.p.m), leżące po drugiej stronie Kamionek, pokryte są licznymi wlotami do dawnych sztolni i wyrobisk. Są to pozostałości po kopalniach z XVI w. i XIX w. Wydoby­wano tu m. in. rudy srebra, barytu i ołowiu. Kopalnie te nie są udostępnione turystycznie.

 

Miłośników flory i fauny z pewnością zainteresu­je, oznakowana pomarańczowymi trójkątami, ścieżka przyrodnicza między Kamionkami a Lasocinem. Przej­ście trwa 2 godz. i wzbogacone jest tablicami infor­macyjnymi. Ścieżka przebiega przez urokliwe tereny z licznymi punktami widokowymi na dolinę Rościszowa, Lasocina i Kamionek.

 

Źródło: pieszyce.pl



Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: