Pieszyce to miejscowość położona u podnóża Gór Sowich. To świetne miejsce wypadowe do pieszych wędrówek i nie tylko! Gmina należy to STREFY MTB SUDETY, jest więc tu wiele malowniczych tras rowerowych, a zimą narciarze na biegówkach mogą korzystać z ratrakowanych tras biegowych.
Co warto zwiedzić w okolicach Pieszyc? Najbardziej charakterytycznym pod względem turystyki punktem jest Wielka Sowa z wieżą widokową na szczycie, wysoką na 25 m. Wstęp na wieżę jest płatny, a w obecnej chwili trwają prace remontowe. Na Wielką Sowę można dojść z Pieszyc przez Rościszów lub Kamionki, albo dojechać samochodem na Przełęcz Jugowską lub Walimską, a stąd już pieszo na szczyt. Szlaki piesze są w większości łagodne i dostosowane do turystyki rodzinnej. Czerwony szlak rowerowy jest jednak przeznaczony dla rowerzystów zaawansowanych, z dobrą kondycją.
Wielka Sowa stanowi centrum Parku Krajobrazowego Gór Sowich. Góry Sowie należą do najatrakcyjniejszych terenów w województwie dolnośląskim. Przyciągają czystym powietrzem, pięknymi krajobrazami, bogatą florą i fauną, ciszą, szlakami turystycznymi i ścieżkami rowerowymi oraz mikroklimatem o walorach zdrowotnych.
Na terenie gminy znajduje się wiele zabytków architektury. Do najcenniejszych należą: pałac barokowy z XVIII wieku w Pieszycach, pałac barokowo - klasycystyczny z XVIII w. w Rościszowie oraz kościoły: św. Jakuba, św. Antoniego, św. Aniołów Stróżów w Kamionkach, św. Bartłomieja w Rościszowie i św. Jana Nepomucena w Piskorzowie. Największą atrakcją turystyczną gminy Pieszyce jest jednak ponad 100-letnia wieża widokowa na Wielkiej Sowie, która jest także symbolem całych Gór Sowich.
Co roku w gminie odbywają się m.in.: Jarmark Wielkanocny i Bożonarodzeniowy, Dni Pieszyc, Kino Plenerowe w parku, Zawody MTB o Puchar Burmistrza Miasta Pieszyce, Góry Sowie UpHill, czyli wjazd z Pieszyc na Przełęcz Jugowską na nartorolkach oraz liczne rajdy samochodowe, które na stałe wpisały się w krajobraz Gór Sowich.
Niedaleko Rościszowa, idąc z Pieszyc po lewej stronie drogi, znajduje się góra Grodzisko (535 m n.p.m.), na której archeolodzy odkryli ślady rozległej warowni, z podwójnym wałem i fosą z drugiej połowy XIII w.
Idąc lub jadąc dalej mijamy po prawej stronie eklektyczno-secesyjny budynek sanatorium z 1898 r. Nie opodal możemy obejrzeć malowniczo położony i otoczony drzewami kościółek pw. Św. Bartłomieja, z końca XV w., przebudowany w XVIII w., o wystroju barokowym.
Barokowo-klasycystyczny jest też pałac z XVIII w., otoczony starym parkiem. Obecnie siedziba ośrodka wypoczynkowego Kasztel.
Wyruszając z Rościszowa szlakiem zielonym w kierunku Lasocina przechodzimy obok gospodarstwa agroturystycznego „Cicha Woda" w Lasocinie. Można tu złowić pstrąga, obejrzeć minizoo z lamami i papugami, zjeść, odpocząć i przenocować. Dalej wspinamy się w górę strumienia, do węzła szlaków na polanie Stara Jodła. Stąd szlakiem żółtym i czerwonym albo żółtym i niebieskim wchodzimy na jeden z najciekawszych punktów widokowych w Sudetach - Wielką Sowę.
Natomiast w Kamionkach obejrzeć można kościół pw. Aniołów Stróżów z XVIII w., z krzyżem pokutnym wmurowanym w ścianę.
Teren Kamionek zasługuje na uwagę ze względu na licznie występujące tu ślady po dawnym górnictwie. Około kilometra na północ od kościółka odnaleźć można pozostałości po kopalni srebra. Położoną na zboczach Kokotnej Łąki (802 m n.p.m.) wielopoziomową kopalnię „Augusta" uznano za jedną z najpiękniejszych w Sudetach.
Stoki gór Czyżyka (555 m n.p.m.) i Błyszcza (637 m n.p.m), leżące po drugiej stronie Kamionek, pokryte są licznymi wlotami do dawnych sztolni i wyrobisk. Są to pozostałości po kopalniach z XVI w. i XIX w. Wydobywano tu m. in. rudy srebra, barytu i ołowiu. Kopalnie te nie są udostępnione turystycznie.
Miłośników flory i fauny z pewnością zainteresuje, oznakowana pomarańczowymi trójkątami, ścieżka przyrodnicza między Kamionkami a Lasocinem. Przejście trwa 2 godz. i wzbogacone jest tablicami informacyjnymi. Ścieżka przebiega przez urokliwe tereny z licznymi punktami widokowymi na dolinę Rościszowa, Lasocina i Kamionek.
Źródło: pieszyce.pl
Dni Wałbrzycha i Targi Nieruchomości to najważniejsze wydarzenia w nadchodzący weekend 26-28 maja na terenie wałbrzyskiej Starej Kopalni.
czytaj więcejStara Kopalnia w Wałbrzychu pokazała swoje wnętrza i przyciągnęła atrakcyjnym programem. Za nami Wałbrzyska Noc Muzeów.
czytaj więcej20 maja 2023r. (sobota) zapraszamy na Wałbrzyską Noc Muzeów. Poniżej znajduje się lista atrakcji przygotowanych na ten wyjątkowy wieczór:
- STARA KOPALNIA
- WAŁBRZYSKA GALERIA SZTUKI BWA
- MUZEUM PORCELANY
- EWANGELICKI KOŚCIÓŁ ZBAWICIELA
- Z wielkim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pana Grzegorza Zalewskiego. Był on honorowym Prezesem Stowarzyszenia Górnicza Pamięć, przewodniczącym budowy Pomnika Pamięci Górnictwa Wałbrzyskiego, współautorem Karczm Piwnych, autorem tekstów. Łączymy się w bólu z rodziną. Cześć Jego Pamięci - napisali pracownicy Starej Kopalni na swoim profilu społecznościowym.
czytaj więcejWe wtorek, 4 kwietnia odbyło się spotkanie z przewodniczkami i przewodnikami turystycznymi z Dolnego Śląska oraz Opolszczyzny. Do Starej Kopalni w Wałbrzychu przybyło blisko 70 przewodników i przewodniczek! Była to pierwsza edycja branżowego wydarzenia, które ma odbywać się cyklicznie.
czytaj więcej